Rozpoczęliśmy kolejny, a zarazem nowy cykl katechez: "Biblijne Kobiety - inspirują dziś...", w ramach jubileuszowej X edycji projektu pastoralnego: Kazania na Górze.
Kwietniowy TEMAT: "SARA - Biblijne Kobiety", wygłosił ks. dr Jarosław Kwiecień - rektor i wykładowca WSD w Koszalinie.

Czego Sara może nas nauczyć? Czego od niej możemy się nauczyć? Albo jeszcze inaczej: Co P. Bóg chce nam przez Sarę powiedzieć? Słowo Boże nie jest bowiem tylko jakąś księgą mądrości, to jest przekaźnik dla Boga. Bóg ciągle do nas mówi przez te postacie, sytuacje...Trzy myśli, które - może zaniepokoją- ale ostatecznie doprowadzą do pokoju, który jest cenniejszy niż tzw. "święty spokój".

Pierwsza myśl: Sara jest bezpłodna - pamiętacie tę historię... W Starym Testamencie, w ogóle w kulturze semickiej - kobieta, która nie ma dziecka jest kobietą 'przeklętą'; to jest kobieta, której Bóg nie pobłogosławił; to jest najprawdopodobniej kobieta, która ma coś 'za uszami' - bo to, że skoro nie pobłogosławił, to znaczy, że jest czemuś winna; społecznie taka kobieta jest podejrzana (...) Jako chrześcijanie możemy nosić w sobie niespełnienie, nosić w sobie nie wzbudzenie życia w jakiejś przestrzeni naszej egzystencji. Zobaczcie może w pracy tak jest - ktoś sobie zamierzył jakąś karierę..., a tymczasem to się nie dzieje. Może czujemy się 'bezpłodni' w relacjach z ludźmi...czujemy, że nie ma życia w tej relacji. Może tak jest z mężem albo z żoną, że kiedy minęły już lata od ślubu i kiedy rzeczywistość nabrała nowych rozdziałów, etapów - okazuje się, że jest spora przestrzeń, która nie jest wspólna... i jest coś, co nie przyniosło życia, że ta relacja nie rozwinęła się. Jest w relacjach jakaś przestrzeń bezowocności, obumarcia, bezowocnych wysiłków. Może to byś też w relacji z samym sobą, przecież też na siebie mamy plany...a tu się nic nie zmienia, człowiek ma coraz mniej cierpliwości do siebie i do innych, zapału, może wiara osłabła (...)

Druga myśl: Słowo Boże pyta nas też o reakcję na to, przecież widzicie, co robi Sara - wpada na to, aby podesłać Hagar... A co ja robię? Jak sobie radzę z moją 'bezpłodnością'? Z tymi wszystkimi miejscami we mnie, w których nie ma życia? Niektórzy się frustrują i spędzają życie na opłakiwaniu swojej 'bezpłodności' - że tego nie mogą zrobić; że inni mają lepiej i zaraz się zazdrość włącza... i zaczynamy się przyglądać innym. Można się frustrować, zamęczyć i tak sobie radzić z własną 'bezpłodnością'. Inni odwrotnie, wpadają w herezję czynu... Jakby próba zarobienia...

I wreszcie trzeci sposób: Unikanie tematu... bo przecież u mnie w życiu nie ma przestrzeni, które są 'bezpłodne', po co się nad  tym zastanawiać, żeby mi jeszcze smutniej było... A może trzeba tego miejsca dotknąć, na modlitwie. (...) Co jest do zaakceptowania, a o co jeszcze powinienem czy powinnam zawalczyć.

ZAPRASZAMY Cię do wysłuchania :) Inspiruje do życia, nie tylko kobiety :)

W spotkaniu uczestniczyło 67 osób, pod Gościńcem 43 osoby, internetowo 1.171 obejrzało.
Następna katecheza: "ESTERA - Biblijne Kobiety - inspirują dziś...", dnia 29 maja 2022 r., poprowadzi ks. dr Wojciech Szulczewski - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Śmiechowie.
KATECHEZA - Sanktuarium oraz od godz. 15:30 dostępna bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych, za pośrednictwem transmisji z sanktuarium na kanale YouTube oraz Facebooku Fundacja Przymierze i YouTube telewizji internetowej Dobre Media Nowej Ewangelizacji.

relacja po wydarzeniu na: www.fundacja-przymierze.pl

Po katechezie dalsza część spotkania pod Gościńcem. Wspólnotowe spotkania przy kawie  tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy :)

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne czy doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

#SPOTKANIA2022 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień - Październik 2022.
ORGANIZATOREM spotkań jest FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#Spotkania2022BiblijneKobiety #KazanianaGórze2022 #GóraChełmska2022 #edycjaJubileuszowa2022 #FundacjaPrzymierze2022 #sanktuariumkoszalin2022

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz