Projekt pastoralny jubileuszowej X edycji: Kazania na Górze, zbliża się do końca i przed nami jeszcze jedno spotkanie z cyklu katechez: "Biblijne Kobiety - inspirują dziś..."
WRZEŚNIOWY TEMAT: "MARTA i MARIA - Biblijne Kobiety", wygłosił ks. dr Remigiusz Szauer - prefekt i wykładowca WSD Koszalin.
Katecheza biblijna, pokazała nam wspaniałą perspektywę wzrastania - nie możemy stać w miejscu, tylko nieustannie zmierzać do przodu. Osobowość św. Marty została "obroniona" w tym momencie, jej postawa działania i wiary, są ważnym wymiarem naszego życia. To natomiast przekłada się na postawę otwartości i gościnność.

Temat wydaje się być bardzo inspirujący, nie tylko dlatego, że próbujemy zgłębiać wiarę i wyczytać z tych rozmaitych wątków biografii kobiet, coś co jest niezwykle aktualne i coś, co jest dla nas, ale też myślę, dlatego że próbujemy inspirować się trochę inaczej. Proszę zwrócić uwagę, że skupiamy się wokół kobiet, świętych kobiet i myślę, że możnaby było wpaść troszeczkę w taką pułapkę, że będziemy mówić o duchowości kobiet, o kobiecości a mężczyźni mogliby z takim dystansem na wszystko popatrzeć - bo to o kobietach, dla kobiet. A myślę, że te postaci, które zostały zaproponowane, to nie dlatego, że proponują model życia kobiecego... ale dlatego, że są przykładami uniwersalnymi.
Dzisiaj przykład Marty, tu chciałem zastrzec: ja jestem 'adwokatem' dwóch postaci ewangelicznych Marty i Tomasza Apostoła (...) Natomiast dzisiaj postaram się obronić trochę Martę, obronić Martę przed jej stereotypizacją, a to nie będzie wcale takie proste. Dlaczego? Otóż imię Marta z j. aramejskiego oznacza tyle, co "gospodyni domowa - pani domu". Druga kwestia, to jest właściwie taka, że Marta przez lata, w tradycji ukazywana jest jako postać, która normalnie kojarzy się nam z różnymi posługami domowymi - pranie, sprzątanie, latanie, gotowanie, zakupy - automatycznie, w tym przekazie Kościoła Marta taka jest, tak się jawi i zaraz, to zobaczymy. Nawet ikonografia ją tak pokazuje... Czy to naprawdę jest tak w odczytaniu Marty, dla nas dzisiaj? Myślę, że nie. Myślę, że Marta jest tak silną osobowością, tak silna patronką, że możemy być nawet zadziwieni, jak bardzo (...) Umówmy się, my potrzebujemy: "uwijać się wokół rozmaitych posług"; potrzebujemy: "troszczyć się i niepokoić o wiele" dlatego, że takie jest nasze życie, nasza codzienność. I przecież od rana do wieczora, tak naprawdę coś nam zajmuje naszą głowę - mamy przecież dużo osób, które kochamy i chcemy, żeby było jak najlepiej - czasami nam wyjdzie a czasami nie, ale takie jest nasze życie, taka jest treść (...) Nasze życie i nasza wiara jest dynamiczna, raz po raz trzeba zadać sobie pytanie: "wierzysz w to?" a jeśli nie, to: "Panie, przymnóż nam wiary". Myślę, że to jest też to, co wynosimy z naszej katechezy - niech św. Marta, z tą silną wiarą, będzie dla nas podpowiedzią w naszej codzienności.

ZAPRASZAMY  do wysłuchania:) Słowo inspirujące życie - każdego, nie tylko kobiety:)

Transmisja na Facebooku »

W spotkaniu przy sanktuarium uczestniczyło 64 osoby; przy Gościńcu 32 osób; on-line 686. CUKIERNI PIELESIAK - dziękujemy za wspaniałe 'jesienne' ciasto - pleśniak ze śliwkami:)
Następna katecheza: "MARYJA - Biblijne Kobiety - inspirują dziś..." niedziela 30 października 2022 r., poprowadzi ks. dr Piotr SKIBA - ojciec duchowny i wykładowca WSD Koszalin.

KATECHEZA - Sanktuarium godz. 15:00 oraz od godz. 15:30 dostępna bezpośrednia transmisja w mediach społecznościowych, za pośrednictwem YouTube na kanale sanktuarium oraz Facebooku Fundacja Przymierze i YouTube telewizji internetowej Dobre Media Nowej Ewangelizacji.

Po katechezie dalsza część spotkania w gościnnym domu Sióstr. Wspólnotowe spotkania przy kawie  tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy:)
KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formułę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne czy doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

#SPOTKANIA2022 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień - Październik 2022.
ORGANIZATOREM spotkań jest FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#Spotkania2022BiblijneKobiety #KazanianaGórze2022 #GóraChełmska2022 #edycjaJubileuszowa2022 #FundacjaPrzymierze2022 #sanktuariumkoszalin2022

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz