Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i zechcieli skorzystać z wydarzenia, jakim był koncert Rzeczypospolitej Pieśni, wpisujący się w uczczenie 100 rocznicy odzyskania Niepodległości oraz przekazujący wartości patriotyczne. Koncert odbył się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Koszalińskiej Filharmonii im. Stanisława Moniuszki.

Koncert charytatywny Rzeczypospolitej Pieśni rozpoczął się Hymnem Państwowym. Następnie, prowadzący koncert Magdalena Muszyńska-Płaskowicz i Robert Szewel otwarli GALĘ, podczas której Fundacja Przymierze wyróżniła Partnerów Fundacji i koncertu: Bpa Pawła Cieślika, wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja, Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego, Starostę Powiatu Koszalińskiego Mariana Hermanowicza i Wicestarostę Dariusza Kalinowskiego; architekta projektu Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego Marka Jankowskiego i zespół ArchTim; prezesa Spółki MWiK Piotra Krolla. Statuetka z podziękowaniami trafiła także do dyrektora Filharmonii Roberta Wasilewskiego, Filharmonia wraz z Fundacją Przymierze była organizatorem koncertu.

Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać "Poloneza A – Dur" Fryderyka Chopina w wykonaniu orkiestry pod dyrekcją Macieja Banachowskiego oraz pieśni ojczystych w wykonaniu orkiestry i solistów: "Białe róże" – Natalia Andrzejczak; "Biały krzyż" oraz "Róża i bez" – Roksana Białek; "Ojczyzna" oraz "Grande Valse Brillante" – Katarzyna Dacków; "Taki kraj" - Roksana Białek; "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos" oraz "Miejcie nadzieję" – Kamila Lewicka; "Serce w plecaku" – Grzegorz Pelutis. Natomiast w wykonaniu chórów: Fantazje i Kantele, Passionata z GOK w Głobinie i chór PSM I i II ST. im. I.J. Paderewskiego w Słupsku, wysłuchaliśmy utworów: "Warszawianka", "Oka", "My pierwsza brygada", "Wojenko, wojenko" oraz "Mazurek 3 Maja", który zakończył koncert. Dodatkowy nastrój i przeżycie tworzyły wyświetlane na ekranie obrazy, celowo dobrane do każdego z utworów i wykorzystane w scenariuszu koncertu. Dyrygent Maciej Banachowski wraz ze Słupską Sinfoniettą został uhonorowany statuetką Fundacji Przymierze, którą odebrał osobiście.

W imieniu Fundacji Przymierze wszystkich zebranych w koszalińskiej filharmonii powitała s. Paulina Kopacz:

Szanowni Państwo! Pragnę ciepło przywitać każdą i każdego z Was. Dziękujemy serdecznie za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszy koncercie Rzeczypospolitej Pieśni.
Szanowni i Drodzy Państwo, dzięki temu wydarzeniu możemy przeżyć atmosferę wartości patriotycznych i narodowych, dziękując Bogu za dar Niepodległej Polski. Dziejowe i historyczne wydarzenia, przekazywanie dziedzictwa i miłości do Ojczyzny, są wpisane w misję Fundacji Przymierze, która jest zakorzeniona w nauczaniu św. Jana Pawła II - naszego Wielkiego Rodaka.

Drodzy Państwo, Wasza dzisiejsza obecność stanowi kolejny i ważny krok w świętowaniu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, stanowi także charytatywny gest - gest serca, jakim jest wspieranie budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej. Dziękujemy za współtworzenie tego wyjątkowego miejsca, dla nas mieszkańców Koszalina, jak również wszystkich pielgrzymów i turystów z Polski, Europy i świata.

Koncert Charytatywny "dla Góry", mający wspierać powstającą inwestycję Centrum Pielgrzymowo-Turystycznego, pozwolił na zebranie podczas koncertu funduszy, których kwota wyniosła: 9.238,74
Dzięki indywidualnym ofiarodawcom, wolontariuszom i członkom Ruchu Szensztackiego, Fundacja mogła aktywnie przygotowywać koncert i zabezpieczyć kwestie organizacyjne. Dziękujemy!

Jednocześnie wydarzenie, jakim był charytatywny koncert Rzeczypospolitej Pieśni, zorganizowane przez Fundację Przymierze, stanowi kolejny z ART-Projektów mających wymiar kulturotwórczy i przekazujący wartości dziedzictwa narodowego, realizujący myśl o solidarności i wspólnotowości, a jednocześnie podnoszący walory atrakcyjności Koszalina i Województwa Zachodniopomorskiego.

Przedstawiamy fotorelację z koncertu, który odbył się 21 kwietnia 2018 w Filharmonii Koszalińskiej.

Autorem zdjęć z koncertu jest fotograf p. Leszek Kobusiński

PARTNERZY KONCERTU: