Projekt związany jest z działalnością Statutową Fundacji Przymierze w ramach realizacji międzynarodowej misji wychowawczej i edukacyjnej, formacyjnej i pastoralnej Ruchu Szensztackiego. To także tworzenie bezpiecznych i profesjonalnych obszarów dla wzrastania przyszłego pokolenia w naszej Ojczyźnie.

Fundacja Przymierze zaangażowała się w organizację i wsparcie warsztatów edukacyjno-formacyjnych w drodze, trwających w Zakopanem w dniach 24-29 czerwca 2019 r. w ramach projektu edukacyjnego Twój ogień jest w Tobie, który składał się z letnich rekolekcji w Murzasichle, połączonych z wakacyjnym wypoczynkiem. Podczas realizacji projektu odbyła się górska wędrówka z wykwalifikowanym przewodnikiem tatrzańskim PTTK Bartkiem Łowiszem, który bezpiecznie przeprowadził grupę 18 dziewcząt piękną trasą przez Czerwone Wierchy.

Podczas wędrówki przez góry przewodnik opowiadał dziewczętom o powstawaniu gór, zwracał uwagę na rodzaje skał, podłoża, roślinność oraz zwierzęta zamieszkujące ten obszar Tatr, między innymi dziewczyny mogły zobaczyć z bliska kozicę górską. Przewodnik informował o zmianie klimatu związanej z wysokością gór, szlakach turystycznych, zwracał uwagę na niebezpieczeństwa pogodowe. Cele wycieczki były następujące: kształcenie i wychowanie młodzieży do zdobywania umiejętności aktywnego wypoczynku, odkrywania piękna przyrody; kształtowanie postawy odpowiedzialności, a jednocześnie umiejętności tworzenia relacji w grupie, postawa wspólnotowości, troski o innych; promowanie zdrowego stylu życia; poznawania zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach; krzewienie turystyki i poznawania kraju, jego środowiska przyrodniczego - Tatrzański Park Narodowy. Cele wycieczki zostały osiągnięte, co wybrzmiewa także w świadectwach dziewczyn poniżej.

„Wyprawa w góry była dla mnie niezłym doświadczeniem. W pewnym momencie, dobra, przez większość drogi opadałam z sił. Ale jednak nie żałowałam trudu, który z siebie wydobyłam. W górach zachwycało mnie mnóstwo rzeczy, piękne widoki, roślinność, zwierzęta i inne… cieszę się że mogłam po nich pochodzić”.

Roksana

„Góry – są potężne i bezlitosne, wystarczy jeden błąd, aby zginąć. Ale mają wspaniałe zapierające dech w piersiach widoki. Jesteśmy niesamowicie mali i bezsilne w nich”.

Marysia K.

„Moje wrażenia z wycieczki górskiej:
- satysfakcja;
- nie było łatwo;
- piękne widoki;
- radość;
- próba na ile mam siły;
- dążenie do celu;
- wytrwałość;
- okropna zadyszka;
- cieszenie się później z prostych rzeczy (np. źródełko z wodą);
- próba wytrwałości”.

Zuzia K.

„Podczas wycieczki był piękny widok z góry, czułam satysfakcję, że weszłyśmy tak wysoko, byłam zadowolona, gdy kozica podeszła do nas, byłam dumna, że zdobyłyśmy 4 szczyty jednego dnia”.

Martyna D.

„Na wycieczce zachwycałam się pięknymi widokami, cieszyłam się i byłam dumna, gdy wchodziłam na poszczególne szczyty. Byłam zmęczona, ale widząc to piękno zapomniałam o wszystkim co złe i smutne”.

Justyna Ż.

Wycieczka górska odbyła się w trakcie projektu edukacyjnego Twój ogień jest w Tobie, który był związany z ukazaniem piękna kobiety, jej stylu a także kształtowania postaw wewnętrznych, do których należą: kształtowanie świata wartości, budowanie wspólnoty, tworzenie więzi z Bogiem i otaczającym światem.

W rekolekcjach wzięło udział 18 dziewcząt z różnych miejscowości Pomorza, naszej diecezji: Białogardu, Darłowa, Miastka, Koszalina, Słupska, a także z archidiecezji gdańskiej, konkretnie z Gdyni. Organizatorem letniego wypoczynku był Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, a oddelegowane do pracy zostały s. Aleksandra Mikołajczak i s. Edyta Frankowska.