Sierpniową katechezę z cyklu "CREDO - CZY WIERZYMY W TO, CO WYZNAJEMY" po raz pierwszy, a ufamy na dalszą współpracę, poprowadził ks. dr Piotr Pękul - wykładowca liturgiki WSD Koszalin. Spotkanie odbyło się 30 sierpnia 2020 r. na Górze Chełmskiej przy Sanktuarium Przymierza. W dobie trwającej pandemii zachowujemy nadal podwójną formułę z możliwością bezpośredniego udziału oraz transmisji na żywo relacjonowanej przez telewizję internetową Dobre Media, za co z całego serca dziękujemy Prezesowi ks. Krzysztofowi Witwickiemu.

Dzisiaj troszkę brakuje poczucia grzechu wśród ludzi... raczej jest mowa o złu a nie o grzechu. My jako ludzie wierzący powiemy, że jest jeszcze jeden powód: jest to rzeczywistość grzechu pierworodnego - jest zło osobowe (zły duch, szatan) i to skłania człowieka do grzechu. To nie znaczy oczywiście, że człowiek nie ponosi odpowiedzialności za zło czyli że nie popełnia grzechu. Oczywiście, to człowiek wybiera, decyduje (...) Porównując do relacji ludzkiej... Jak Bóg jest moim przyjacielem, to ja zupełnie inaczej będę odczuwać rzeczy, które czynię... Nam w naszej formacji religijnej zależy na tym, że my mamy takie doświadczenie grzechu (...)

Grzech, to złamanie przymierza z Bogiem. Łaska, to samoudzielanie się Boga, że Bóg udziela mi się czyli to nie jest "coś". Bo jak słyszymy słowo łaska, to łatwo to słowo urzeczowić. A ŁASKA to jest BÓG - ŻYWY Bóg, który mi się daje, który naprawdę przenika mnie, moje życie, moje wnętrze. Dzięki Jezusowi Chrystusowi została dana łaska, została dana Kościołowi i każdemu z nas. Tutaj trzeba odwołać się do sakramentów, znowu nie do rzeczy, ale sakramentów - dotknięcia Chrystusa.

ZAPRASZAMY do wysłuchania:

#kazanianaGórze2020 #VIIIedycjakazanianaGórze #fundacjaprzymierze #spotkaniepastoralne #CredoGórakazania #Kazanianagorze #koszalinsanktuarium #sanktuariumprzymierza

W SIERPNIU przy Sanktuarium Przymierza w katechezie brało udział 36 osób, natomiast z on-line skorzystało 1,6 tys. osób. Nadal wspólnotowe spotkania przy kawie musimy odłożyć w czasie... Wszyscy mamy nadzieję, że powrócimy do pełnego wymiaru naszych spotkań, gdy zniesione zostaną obostrzenia związane z zachowaniem społecznego dystansu czy noszeniem maseczek. Dzięki bezpośredniej transmisji poprzednie katechezy: w kwietniu - ponad 3 tys. odtworzeń; w maju - 2,4 tys. wyświetleń; w czerwcu - 870 odtworzeń; w lipcu 4,5 tys. osób skorzystało z katechezy.

Następna katecheza dnia 27 września 2020 r., godz. 15.00 - Wierzę w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne, którą poprowadzi ks. dr Remigiusz Szauer, duszpasterz akademicki, wykładowca WSD Koszalin. Nasz cykl spotkań KAZANIA NA GÓRZE w każdą ostatnią niedzielę miesiąca od kwietnia do października 2020.

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne czy doświadczone życiem, seniorów, ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania życiowej i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też Państwo wybrać temat lub możliwy dla siebie termin. Zapraszamy!