Musimy przyznać, iż św. Rita z Cascii (Włochy), obecna także w znaku relikwii, 'zaprosiła' sobie szerokie grono nie tylko słuchaczy, ale jednocześnie potrzebujących Jej pomocy w sprawach trudnych i beznadziejnych; wstawiennictwa proszących o pojednanie i uzdrowienie trudnych relacji, prawie niemożliwych - dlatego też każdy mógł złożyć swoje intencje z symboliczną różą. Św. Rita, to świętą kobieta i matka na dziś, od spraw trudnych, której fenomen pokazał nam ks. dr Wojciech Parfianowicz - wykładowca i ojciec duchowny WSD Koszalin, redaktor Gościa Niedzielnego, rzecznik Kurii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. To nasze drugie spotkanie w Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej, edycja XI projektu pastoralnego Kazania na Górze: "Święci Gwiazdozbiorami Boga".

Rodzice św. Rity, byli takimi ludźmi, którzy cieszyli się zaufaniem u wszystkich i to jest niesamowite, żeby wśród tak zwaśnionych stron jedni drugich szanowali, to było niezwykłe. Św. Rita wzrastała w takiej rodzinie i to później miało wpływ na jej życie, na to jak ona też patrzyła na rzeczywistość ją otaczającą. Św. Rita wyszła dość wcześnie za mąż za Paula Manciniego i tu niekiedy pojawia się przekłamanie jej życiorysu, uważało się że jej mąż był brutalem, który ją maltretował. On był bardzo mocno zaangażowany w ten konflikt miedzy stronami (...) mieli dwóch synów. W pewnym momencie dochodzi do tragedii i mąż św. Rity zostaje zamordowany właśnie na tle tych konfliktów. Św. Rita wie kto to zrobił, ale nie ujawnia tego mordercy. Wybucha ogromny konflikt, między innym rodzina męża się od niej odwraca, ponieważ nie chce zemsty... Chciała również uchronić swoich synów, którzy również chcieli pomścić ojca. Ona się bardzo modliła, żeby oni tego nie robili. Tak się złożyło, że jej synowie też bardzo szybko zmarli z powodu zarazy...

To już jest pierwsza rzecz, która nam pokazuje nam tę kobietę niezwykle dotkniętą przez tragiczny los, najpierw ktoś morduje jej męża a później dwaj synowie umierają z powodu epidemii. (...) Św. Rita solidaryzuje się z nami w tych trudnych wydarzeniach i jednocześnie widać w niej ten rys pojednawczy. Kiedy dzieją się te wszystkie tragedie w jej życiu, ona ma ponad 30 lat a dokładnie kiedy miała 36 lat postanowiła, że chce wstąpić do klasztoru ale siostry postawiły warunek (...) Jeżeli doprowadzi do pojednania tych dwóch rodzin, to dopiero one ją przyjmą. Ona tego dokonała, dokonała cudu pojednania, do takiego wręcz pojednania, które zakończyło się umową na piśmie i wtedy wstąpiła do klasztoru. Myślę, że św. Rita jest patronką tych wszystkich, którzy dążą do pojednania. (...) Św. Rita jest patronką tych wszystkich, którzy nie chcą zaostrzać sporów. Jeszcze jedna rzecz się wydarzyła, która nam to pokazuje, to pokazuje jacy też my potrafimy być małostkowi... Myślę, że św. Rita jest nam bardzo potrzebna, bo często my żyjemy w takich zaognionych sporach... Trzeba nam wzywać św. Rity, aby nas chroniła od pogardy drugiego człowieka, żeby zobaczyć czy spór, który toczę jest rzeczywiście ważny...

Wszelkie sprawy, które są bardzo trudne i po ludzku niemożliwe, właśnie ta róża jest dla nas takim znakiem wiary, że to nie musi tak być; że jednak i cuda się dzieją i za wstawiennictwem też św. Rity w co głęboko wierzymy.

Impuls dla życia:) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY:)
link do transmisji: www.youtube.com/live/oxrnPuoQ2Tw

W spotkaniu uczestniczyła FENOMENALNA grupa, która w historii spotkań jest jedną z najliczniejszych - to 123 osoby, na dalszej części spotkania przy Gościńcu, było 87 osób tworząc wspaniałą atmosferę, internetowo 1 642 obejrzało. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli. PODZIEKOWANIA dla Cukierni PIELESIAK za wspaniałe ciasto!

Następna katecheza: "Bł. Dorota z Mątowów - Święci Gwiazdozbiorami Boga", dnia 25 czerwca 2023 r., poprowadzi - ks. dr Jarosław Kwiecień - rektor i wykładowca WSD w Koszalinie. Należy nadmienić, że bł. Dorota z Mątowów pielgrzymowała na Górę Chełmską - o czym wspominają źródła historyczne. KATECHEZA w Sanktuarium oraz ok. godz. 15:30 bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych: sanktuarium na kanale YouTube; Facebooku Fundacja Przymierze; YouTube Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Po katechezie dalsza część spotkania przy Gościńcu. Wspólnotowe spotkania przy kawie z ciastem tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy:)

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne, doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

#SPOTKANIA2023 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień - Październik 2023.
ORGANIZATOREM spotkań jest FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#2023ŚwięciGwiazdozbioramiBoga #Spotkania2023 #KazanianaGórze2023 #GóraChełmska2023  #FundacjaPrzymierze2023 #sanktuariumkoszalin2023

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz