Wspaniale wprowadził nas w katechezę dzisiejszy jej głoszący ks. Dariusz Jaślarz - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Manowie - nawiązując do gwiazdozbiorów pokazując piękno w naturze, na firmamencie nieba. To fantastyczne określenie, którego użył papież Benedykt XVI w 2013 roku, jeśli bowiem połączyć te wszystkie gwiazdy - świętych między sobą, to ukazuje się na firmamencie Boga Jego twarz, twarz miłującego i kochającego, troszczącego się o człowieka Boga.

A dzisiaj o jednej z tych gwiazd. Mając 39 lat w roku 1962, a zatem gwiazda o której mowa nie jest tak wcale odległa czasowo, umiera 28 kwietnia Gianna Beretta Molli, matka która ma już czworo dzieci. Z tym, że po urodzeniu ostatniej dziewczynki, która urodziła się w Wielką Sobotę tegoż roku 1962, tydzień później ona sama umiera. I nie jest to bynajmniej kwestia przypadku, żeby nie wiedziała że umiera, że może poszło coś nie tak w czasie zabiegu przy porodzie, bo ona wiedziała, kiedy była w drugim miesiącu ciąży, z tą właśnie ostatnią córeczką, że ma złośliwego raka. Nawet jej dobre koleżanki mówiły, zadbaj o swoje dzieci przecież masz ich troje, przecież masz dla kogo żyć. A ona powiedziała im, że chce ratować przede wszystkim swoje dziecko, bo ono ma takie samo prawo do życia, jak każde inne z dzieci. Gianna (Joanna) Beretta Molli była chirurgiem, pediatrą i zdawała sobie sprawę z tego, co to znaczy rak i ciąża, co to znaczy połączenie radości i tragedii, dobrze o tym wiedziała, ale ciągle mówiła swojemu mężowi Piotrowi, swoim koleżankom, że najważniejsze jest życie jej dziecka.

Przyznam, że kiedy dowiedziałem się, że mam mówić właśnie na jej temat, kiedy znalazłem w internecie, a można znaleźć mnóstwo filmów na jej temat, to najbardziej wzruszający, taki wywołujący łzy, była opowieść o swojej matce córki również Giannę Emanuelę, która opowiadała o tym kim była jej mama, ale o tej mamie wiedziała tylko z opowieści taty i starszego rodzeństwa, bo ona przyszła na świat tylko dzięki temu, że jej mama postanowiła, aby ona żyła czyli córka a nie matka... Opowiadała ona będąc w Polsce, jak to jest kiedy ona się urodziła i może cieszyć się swoim życiem, dzięki temu, że ktoś zrealizował to wołanie, przesłanie Jezusa: nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich a, co dopiero za swoje własne dzieci. Miała 39 lat, z siłą i  autorytetem wzywa lekarzy: jeżeli chodzi o dokonanie wyboru między mną a dzieckiem, proszę się w ogóle nie wahać, proszę wybrać i żądam tego - dziecko, ratujcie je.

Kobiecie, lekarce, która kocha życie i taką była osobą, wszyscy którzy ją znali o tym mówią. Słuchajcie są lata 50-te, ona przeżywa rozkwit i rozwój swojego życia - na tamte czasy jeździ swoim samochodem, lubi się ładnie ubrać i dba o swój wygląd, od swojej starszej siostry i od matki nauczyła się gry na pianinie i malować, kochała  teatr i operę - ze swoim mężem tak naprawdę spotkała się w mediolańskiej La Scali, to wtedy ich serca mocniej zabiły, uwielbiała jeździć na nartach i kochała życie. W zasadzie każda jej ciąża była dla niej wielkim przejściem, źle znosiła, bardzo wiele cierpiała ale jak opowiadają inni, zwłaszcza zakochany w niej do końca życia mąż, że kiedy rodziło się kolejne dziecko, w nie niej było coraz więcej i więcej radości i ciągle mówiła, mamy już dwoje dzieci i za te dzieci trzeba Bogu dziękować...tak bardzo walczyła o nie(...)

Nawet, gdy jej sytuacja była już bardzo trudna, ciągle pomagała innym...

Impuls dla życia :) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY :)

https://www.youtube.com/live/kOOD7uJObFk?feature=shared&t=1820 (od 30:20)

W spotkaniu uczestniczyła liczna grupa, biorąc pod uwagę trwający czas urlopów i wakacji, było nas 43 osób, a pod Gościńcem na kawie 15 osób, piękny czas, internetowo 1 869 odsłon. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli. PODZIĘKOWANIA dla Cukierni PIELESIAK za wspaniałe ciasto!

Następna katecheza: "Św. CHARBEL MAKHLOUF  - Święci Gwiazdozbiorami Boga", dnia 24 września 2023 r., poprowadzi - ks. Krzysztof WITWICKI - prezes "Fundacja Dobre Media Nowej Ewangelizacji". Św. Charbel będzie obecny w znaku szczególnej relikwii - olej św. Charbela.

KATECHEZA w Sanktuarium oraz ok. godz. 15:30 bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych: sanktuarium na kanale YouTube; Facebooku Fundacja Przymierze; YouTube Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Po katechezie dalsza część spotkania przy Gościńcu. Wspólnotowe spotkania przy kawie z ciastem  tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy :)

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne, doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

#SPOTKANIA2023 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień - Październik 2023.

ORGANIZATOREM spotkań jest FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#2023ŚwięciGwiazdozbioramiBoga #Spotkania2023 #KazanianaGórze2023 #GóraChełmska2023  #FundacjaPrzymierze2023 #sanktuariumkoszalin2023

Zdjęcia: Archiwum Fundacja Przymierze / s.Paulina Małgorzata Kopacz