W PAŹDZIERNIKU przeżywaliśmy nasze ostatnie spotkanie w tym roku - swoją obecnością i poprowadzeniem katechezy, zaszczycił nas biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. bp Krzysztof ZADARKO. Serdecznie dziękujemy Księże Biskupie za dar tego spotkania!

ZACHEUSZ - Gdyby byśmy się zapytali: z kim nam się kojarzy Zacheusz? Myślę, że sprawa byłaby prosta - to jest ta słynna scena w Jerychu, kiedy Pan Jezus zdąża do Jerozolimy... Jest tam taka bardzo wyjątkowa scena: oto Pan Jezus przechodzi przez miasto, otoczony tłumem i dostrzega na drzewie - wiemy, że była to sykomora - dostrzega tajemniczego człowieka i to jest właśnie ten Zacheusz. Wiemy, że między nim a Panem Jezusem rozgrywa się wyjątkowy dialog, a wszyscy są właściwie tego niemymi świadkami (...) Ten konkretny Zacheusz, to: czysty, sprawiedliwy i niewinny (tłumacząc na j. polski z hebrajskiego, łaciny czy greki) piękne imię, które jest w pewnym sensie odbiciem tego, kim powinien być (...)
Zacheusz był zwierzchnikiem celników i bardzo bogaty, co zostało podkreślone, kiedy spotyka się z Jezusem, a z tego spotkania rodzi się niezwykły owoc. Bardzo chciał zobaczyć Jezusa, dużo rzeczy musiał słyszeć o Jezusie - zarówno dobrych, jak i tych negatywnych. Ciekawość Zacheusz, celnika jest z tego powodu godna uwagi, ponieważ to rodzi się w sercu człowieka, któremu niczego nie brakowało. Będąc naprawdę bogatym, wysoko postawionym w społeczeństwie - przypomina nam może znajomych czy różnych ludzi, którzy są bogaci, ale naprawdę nie potrzebują spotkania z Bogiem... Tu spełniają się słowa Jezusa Chrystusa: biada bogatym ludziom, bo jest im bardzo trudno wejść do Królestwa Bożego czyli zrozumieć na czym polega Królestwo Boże... Jest jednak jednym z tych, który ma taką ciekawość: zobaczyć Jezusa, kto to jest. To dla nas bardzo ważna podpowiedź, niezależnie od tego jaką mamy kondycję duchową: czy jesteśmy w szeregu ludzi bardzo pobożnych; czy szukających P. Boga; czy też daleko od wiary i Boga. Warto taką ciekawość ewangeliczną zachować!
ZAPRASZAMY do wysłuchania całości :) naprawdę WAŻNE :)

W tym spotkaniu uczestniczyło przy Sanktuarium Przymierza 31 osób. Natomiast pod Gościńcem, w dalszej części spotkania z ks. biskupem Krzysztofem Zadarko, było 23 osoby. Internetowo 630 wyświetleń.

Fundacja Przymierze, która jest ORGANIZATOREM projektu pastoralnego z cyklu Kazania na Górze, pragnie serdecznie podziękować wszystkim prowadzącym kapłanom diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz uczestnikom, biorącym udział w spotkaniach w 2021 roku.

Naszą wdzięczność chcemy okazać mediom, którzy zapowiadali nasze wydarzenia i relacjonowali: Dobre Media, Radio Plus Koszalin, Gość Niedzielny, TVP3 Szczecin, Radio Maryja.


Drodzy, to była ostatnia katecheza w IX edycji. Zapraszamy w przyszłym roku 2022 na X EDYCJĘ - Spotkania odbędą się tradycyjnie w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca od kwietnia 2022 - do października 2022.

#GóraChełmska #KazanianaGórze2021 #katecheza #IXedycja #FundacjaPrzymierze #sanktuariumkoszalin

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz