Świat potrzebuje miłości miłosiernej, dlatego tuż przed kolejną rocznica zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdzia, spojrzeliśmy na 'sekretarkę' Bożego Miłosierdzia - św. Faustynę Kowalską.  Poprowadził nas głoszący tą katechezę ks. dr Piotr SKIBA - wykładowca i ojciec duchowny WSD Koszalin. To kolejne, także w czasie wakacyjnym, spotkanie w Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej, edycja XI projektu pastoralnego Kazania na Górze: "Święci Gwiazdozbiorami Boga".

Chcemy dzisiaj wpatrywać się w kolejną „gwiazdę”, kolejnego świętego / świętą. Wszyscy wiedzą już o kim będzie mowa: jedną z najjaśniejszych gwiazd jakie polskie  niebo wydało i rozbłysła na polskim niebie, a dziś już na całym świecie (…)  Święci gwiazdozbiorami Boga – jest w tym taka piękna, plastyczna wizja… Patrzymy na niebo i tych gwiazd jest niezliczona ilość i myślimy sobie, jeżeli święci są gwiazdami w tym gwiazdozbiorze, no to jest i na tym niebie dla mnie miejsce (…) Wpatrujemy się w świętych, jak w te gwiazdy z jednej strony prosząc ich, by wstawiali się za nami, którzy jeszcze po tej ziemi chodzimy, ale o świętości mniej lub bardziej marzymy, czy za nią tęsknimy, tak w duszy chrześcijańskiej powinno być, więc prosimy ich o wstawiennictwo u Boga, tak do niego mają bliżej, wpatrzeni w niego cały czas… Patrzymy na te gwiazdy i one mają nas też inspirować w naszym życiu, naszym powołaniu, w tym kim jestem, żeby do tej świętości dążyć…

Dziś wpatrujemy się w Ciebie siostro Faustyno, piękna gwiazdo polskiego i światowego nieba. Jest to jedna z najbardziej znanych świętych polskich w świecie… Nie jest łatwo mówić o św. Faustynie, bo zapewne wszyscy obecni tutaj ją znamy, może łatwiej mówić o kimś kogo zebrani nie znają, poczytać życiorys a później przybliżyć, zatrzymać się nad jakimś punktem. Nie chciałbym się zatrzymać na życiorysie, tylko parę zdań, ale chciałbym się bardziej zatrzymać na tym, co może bardziej nas do niej przybliżyć i co może nas w niej inspirować i przyciągać do chrześcijańskiego życia. Kilka takich punktów wybrałem, coś co było jej, bardzo jej i może powinno też być nasze (…)

Co było szczególnym, charakterystycznym rysem jej duchowości. To Miłosierdzie ją wyróżnia i to ona została przez Chrystusa nazwana sekretarką Bożego Miłosierdzia a zatem miłosierdzie i ufność, to jest streszczenie orędzia św. Faustyny, aby przybliżyć światu: Kim jest Bóg! (…) Św. Faustyna jest Apostołką w trudnych czasach, może Jezus  specjalnie wybrał sobie kogoś, kto żył w trudnych czasach – to czas między I a II wojną światową, gdzie Kościół sam zapomniał o tym, co Jezus mówił o Bogu w Ewangelii, chociażby o tym że jest Miłosierny. I właśnie przez tę prostą kobietę, Jezus w tak piękny i teologicznie głęboki sposób, mówi nam wszystkim, jaki jest On i jacy mamy być i my. Faustyna przypomina o tym, że Bóg jest bogatym w Miłosierdzie i to jest Jego największym przymiotem, abyśmy przychodzili do takiego Boga, oczyszczając własny obraz – wizję, byśmy chcieli sięgać po to Miłosierdzie, chociażby w sakramencie pokuty. Św. Faustyna najpierw sama doświadczyła tego, jakim jest Bóg – odkryła tą pełnię, odkryła skarb oddając swoje życie Bogu.

Impuls dla życia:) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY:)

W spotkaniu uczestniczyła duża grupa, biorąc pod uwagę rozpoczęcie czasu urlopów i wakacji, było nas 50 osób, przy Gościńcu, było 35 osób tworząc wspaniałą atmosferę, internetowo 1 642 obejrzało. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli. PODZIĘKOWANIA dla Cukierni PIELESIAK za wspaniałe ciasto!

Następna katecheza: "Św. Joanna Beretta Molla - Święci Gwiazdozbiorami Boga", dnia 27 sierpnia 2023 r., poprowadzi - ks. Dariusz JAŚLARZ - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Manowie. Św. Joanna Beretta Molla będzie obecna w znaku relikwii.

KATECHEZA w Sanktuarium oraz ok. godz. 15:30 bezpośrednia transmisja katechezy w mediach społecznościowych: sanktuarium na kanale YouTube; Facebooku Fundacja Przymierze; YouTube Dobre Media Nowej Ewangelizacji. Po katechezie dalsza część spotkania przy Gościńcu. Wspólnotowe spotkania przy kawie z ciastem  tworzą wyjątkowy klimat kultury SPOTKANIA i dzielenia się. Zapraszamy:)

KAZANIA NA GÓRZE czyli katechezy, które posiadają otwartą formę spotkań dla każdego, Zapraszamy małżonków, osoby samotne, doświadczone życiem, seniorów ale także ludzi młodych i poszukujących sensu życia. Drodzy nasze spotkania mają swój duchowy rytm, ale również cel pogłębiania wiary i chrześcijańskiej postawy w życiu codziennym. Każde spotkanie prowadzone jest przez innego duszpasterza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i każda katecheza niesie przesłanie, ale możecie też wybrać temat lub możliwy dla siebie termin.

#SPOTKANIA2023 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień - Październik 2023.

ORGANIZATOREM spotkań jest FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#2023ŚwięciGwiazdozbioramiBoga #Spotkania2023 #KazanianaGórze2023 #GóraChełmska2023  #FundacjaPrzymierze2023 #sanktuariumkoszalin2023

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz