Ostatnia w tym roku katecheza była poświęcona kobiecie, siostrze i współzałożycielce należącej do Szensztackich Sióstr Maryi. Jak podkreślił prowadzący spotkanie ks. biskup Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, to wyjątkowa sytuacja, bowiem s.M. Emilia Engel (1893-1955) nie jest jeszcze świętą ani błogosławioną Kościoła, jest sługą Bożą. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 roku, a w 2012 r. został ogłoszony dekret o uznaniu heroiczności cnót. Zarówno dla głoszącego, jak i słuchaczy Kazań na Górze, było to pierwsze spotkanie z tą wyjątkową postacią, której misja i posłannictwo: polega na wyzwalaniu ludzi z lęku i ich wewnętrznych problemów oraz zadamawianiu ich w Ojcowskim Sercu Boga. W czasie katechezy towarzyszył nam obraz sługi Bożej s. Emilii Engel (1893-1955), a każdy z uczestników otrzymał obrazek z modlitwą oraz myśl z duchowym drogowskazem z tzw. "Walizka s. Emilii".

Katecheza przekazana z ogromną wnikliwością, analizą osobowości i ukazaniem charyzmatu sł. Bożej s. Emilii Engel. Zapraszamy do zapoznania się poniżej z jej fragmentami oraz do wysłuchania w całości w mediach społecznościowych.
...Jej dzieciństwo jest naznaczone jeszcze jedną taką sytuacją, która ciągnie się przez całe jej życie, do samego końca. Mianowicie, wszystko wskazuje na to, że miała ona pewną słabość, była skrupulantką i przez całe swoje życie przeżywała dwa rodzaje niepokoju w sercu: jeden to był lęk, nieustannie czegoś się bała, włącznie z lękiem przed śmiercią i potępieniem wiecznym. A drugi lęk, to były skrupuły. Skrupulantyzm, to pewien zamęt w naszej psychice, gdy człowiek wszędzie doszukuje się grzechu albo gdy człowiek ciągle nie jest pewny czy coś zrobił dobrze czy coś zrobił źle...

Te dwie rzeczy: obraz ojca, który ulega stopniowo, przez całe życie, jej życie duchowe, niezwykłej ewolucji duchowej. Odkrywając Pismo Święte, odkrywając charyzmat Ruchu Szensztackiego dochodzi do niezwykłego obrazu Boga Ojca, któremu możemy tylko zaufać, totalnie zaufać. Nawet jeżeli przychodzą niebezpieczeństwa i lęki, ona dochodzi do takiego momentu w swoim życiu, że rzuca się w ramiona Ojca z całą świadomością, nie pozbywając się wcale pytań i to poważnych. Ale to zaufanie do Ojca stało się takim rysem pobożności, że wzbudza podziw w otoczeniu, a później taki podziw, że umiera w opinii świętości.

Jej młodość nacechowana jest tylko jednym pragnieniem, chciała zostać nauczycielką i została nauczycielką. Proszę pamiętać, że zostając nauczycielką, nie pozbyła się wszystkich skrupułów, różnego rodzaju wątpliwości, one cały czas jej towarzyszyły... Później w miarę rozwoju duchowego dochodziły niesamowite problemy z jej wnętrzem, dlatego nie ma się, co dziwić. Zarówno o. Kentenich, ale także wszystkie ulotki, które bierzemy do ręki, gdy chcemy poznać tę kobietę, to zobaczymy, że jest ona niejako patronką tych wszystkich ludzi, którzy przezywają różnorakie lęki czy wątpliwości, różnego rodzaju niejasności w swoim życiu. Po 12 latach bycia nauczycielką, dobrą nauczycielką a cały czas miała kompleksy, jak echo tych swoich wątpliwości...

Istnieje takie głębokie doświadczenie wiary, że nic nie smakuje, a jednocześnie przeświadczenie o istnieniu Boga, który jest Miłością. Mówię to, aby się nie zrażać w swoim przeżywaniu wiary; w swoich rożnych sytuacjach i na różnych etapach naszego życia...
Lekiem na skrupuły u s. Emilii Engel była pobożność dziecięctwa Bożego

Impuls dla życia :) WYSŁUCHAJ w CAŁOŚCI - ZAPRASZAMY :)

W spotkaniu uczestniczyło 42 osoby, a na dalszym spotkaniu w domu przy kawie 31 osób, on-line 2.082 odsłon. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli.
DZIĘKUJEMY wszystkim prowadzącym kapłanom diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej;  DZIĘKUJEMY za patronat medialny: Radio Plus Koszalin oraz Gość Niedzielny; DZIĘKUJEMY prowadzącym transmisje i wspierającym nas medialnie: Dobre Media, Radio Maryja, TVP3 Szczecin. DZIĘKUJEMY Cukierni PIELESIAK za wspaniałe ciasto!!! DZIĘKUJEMY tym wszystkim, którzy skorzystali i zaszczycili nas swoją obecnością! ORGANIZATOREM projektu pastoralnego Kazania na Górze jest Fundacja Przymierze.
Siostra M. Paulina, która odpowiada za projekt już dziś ZAPRASZA na XII edycję Kazań na Górze w miesiącach kwiecień - październik 2024 r. - ZAWSZE ostatnia niedziela miesiąca.

NOWA XII EDYCJA Kazań na Górze w 2024 roku - #Spotkania2024 w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ miesiąca: Kwiecień 2024 - Październik 2024. ORGANIZATOREM spotkań będzie FUNDACJA PRZYMIERZE. Zapraszamy!

#2023ŚwięciGwiazdozbioramiBoga #Spotkania2023 #KazanianaGórze2023 #GóraChełmska2023  #FundacjaPrzymierze2023 #sanktuariumkoszalin2023

Zdjęcia: Archiwum Fundacji Przymierze / s. Paulina Małgorzata Kopacz